Hata
  • Eğer gösterilecek olan uygun değilse gösterilecek tema. Lütfen site yönetimi ile irtibat kurun.

Seyyid Küçük Ali Ağa/Sürmene-Trabzon

Oluşturulma tarihi: Cuma, 16 Ağustos 2013 22:44
Yazar: Birtan KÜÇÜKALİ
Gösterim: 1249

01Merhabalar aile büyüğümüzün mezar taşını sizlere gönderiyorum, kitabesini bilmek ve mezar taşının başındaki sarığın ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum ilgilinize çok teşekkür ederim şimdiden hayırlı geceler.

SEYYİD KÜÇÜKALİAĞA TRABZON SÜRMENE ZAVLİ (MURATLI) KÖYÜ MEZARLIĞI ÖLÜM TARİHİ HİCRİ 1224

 (Birtan KÜÇÜKALİ)

 

 

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://kitabeler.net/mezar-taslari/287-seyyid-kucuk-ali-aga-surmene-trabzon.html#sigFreeId7918692103

 

 

Kitabeler.Net Editör Notu:

Yaklaşık 200 yıl evveline ait olan mezar taşındaki sarık, merhumun ilmiye sınıfı dediğimiz ulemâ halkasına dahil olduğunu gösteriyor. Kaçıncı kuşaktan olduğunu bilemediğimiz siz torunlarının ilgi gösterip merak etmesi ve okunmasına çaba göstermesi, heyacan veren ve takdir edilen diğer bir husus. İlmiye sınıfına yakışır biçimde, edebî bir üslup ile yazılıp nakşedilen mezar taşı şu şekilde:

 

Hüvellâhü'l-bâki
El çeküp dâr-ı fenâdan itdi bekâya
rıhleti. Kıl bunu mağfiret Ey Rabb-i
yezdân bi-Hakk-ı arş-ı a'zam, nur-i
Kur'an. Gelüp kabrimi ziyâret iden
ihvân, ideler rûhuma bir fâtiha
ihsan. Merhûm ve mağfûr cennet
mekân firdevs-i âşiyan Çavuş
Zâde merhum Seyyid Küçük Ali Ağa
Rûhiyçün el-fâtiha sene 1224

 

 

 

Yorumlar   

 
0 #1 özcan 17-08-2013 16:26
Özverili, samimi ve gayret dolu çalışmalarından dolayı Birtan Beye, siz değerli kitabeler.net ailesine bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim...

Seyyid Küçük Ali Ağa'nın 'Seyyid ' ismi nereden gelmektedir ?
Emekleriniz için teşekürler...
Alıntı
 
 
0 #2 Adem 17-08-2013 16:33
Biz teşekkür ederiz Özcan Bey. Birtan kardeşimiz gerek telefon ve gerek mail yoluyla epey takibini yaptı bu mevzunun.

Seyyid isminin nereden geldiğini daha çok sizin aile efradından gelen bilgiler açıklayabilir. Peygamberimiz'in soyundan gelme ihtimaline binâen soruyorsunuz sanırım. Mezar taşlarında Seyyid ismine rastlanıyor. Bu kişiye verilmiş çift isimlerden biri olarak yazılıyor genelde.
Alıntı
 
 
0 #3 BİRTAN 17-08-2013 18:55
Seyyid isminin kişiye verilen çift isimlerden biri olduğunu düşünüyorum bende. Çünkü aile tarihimizde böyle bir bilgiye rast gelmedik. İlmiyye sınıfına mensup kişilerin mezar taşlarında da bu isme rast geldim.
Alıntı
 
 
0 #4 cem 20-09-2013 18:29
seyyid küçük ali ağanın çift bir isim olması mümkün görünmüyor. ağa denmesinin sebebi tımar sahibi olmasındandır. küçük ali denmesi zayıf veya kısaca olmasındandır. ulemadan bir zat seyyid diye niteleniyorsa ehlibeytten olması mümkündür. seyyidin sad harfinden evvel h harfine birleşik zannımca elif olan bir harf var. buda esseyyid küçükali ağa diye okutuyor. en iyisini allah bilir.
Alıntı
 
 
0 #5 cem 20-09-2013 18:35
cumhuriyetle beraber seyyidliklerini unutan yüzlerce aile varken. 200 yıl evvel seyyidliklerini unutmuş allah bilir kaç aile vardır.
Alıntı
 
 
0 #6 Adem 20-09-2013 18:59
Cem Bey,

Seyyid kelimesinin "sad" ile değil "sin" ile yazıldığı şeklinde tashîhi yaptıktan sonra, şunları da ilave etmek gerekiyor:

es-Seyyid olabilmesi için başında sadece bir "elif" değil, bununla birlikte bir de "lam" olmasını gerektirir. Yani "السيد" şeklinde lam-ı tarifle yazılması gerekir. Ki ordaki "sin"i başında elif olarak zannettiğiniz çizgi, aslında rik'a yazısında "sin" harfinin yazılışındaki alt yastık. Her ne kadar yazının tamamı rik'a olmasada.

"seyyid küçük ali ağanın çift bir isim olması mümkün görünmüyor" ifadenize ise pek anlam veremedim. Mümkün olmayacak ne var ki? Günümüzde bile birçok misali varken...
Alıntı
 
 
0 #7 cem 20-09-2013 22:05
hocam sanki o harf sad değil sin. kef harfini boyamış olmarından dolayı sad görünüyor. harfler hep birbirini kesiyor. kef değilde harfi boyasaydık sinde çıkardı..
Alıntı
 
 
0 #8 cem 20-09-2013 22:39
yani hocam o kadar karmaşıkki ben orda y harfide görmüyorum. orayı muhammed diye bile okuyabiliyorum. sad dediğiniz harfin başı mim harfine benziyor kefin boyalı üst kısmını he okurum. y diye okuduğunu mim okurum şeddesiyle muhammed okurum gayet rahat :)
Alıntı
 
 
0 #9 Adem 21-09-2013 07:45
Değerli kardeşim, siz sonradan boyanan şekline itibar ederseniz, daha çok şeye benzetirsiniz bu mezar taşını. O sad harfine meylettirdiğiniz çizgi, kef harfinin ön şapkasından başka birşey değil. Üzerini çizen arkadaş öyle çizmiş sadece.

Seyyid'in "ye" harfinin noktasını göremediğinizi ifade etmişsiniz. Vav harfinin harfinin altına baktığınızda noktaları görebilirsiniz. Tabi o noktaların üzerinden beyaz çizgi ile geçilmediğinden her ne kadar sizin görüşünüze göre hükümsüz olsa da, o noktalar var.

Daha fazla söze hacet olduğunu düşünmüyorum. Vehimlere itibarı bir kenara bırakarak biraz görme taraftarı olarak bakmanızı istirham ediyorum.
Alıntı
 
 
0 #10 cem 22-09-2013 23:16
sadi neden şapkalı yaapmış hocam. mim görünüyor gözüme seyyid değilde bu sefer meyyid diye okuyasım geliyor... :)
Alıntı
 
 
0 #11 Adem 23-09-2013 15:02
Ben Arabî harfleri tanıyan birilerine anlattığımı sanıyordum. Halbuki bizim başa, en başa dönüp elif-bâ cüzünden başlamamız gerekiyormuş. Ne diyelim, kolay gelsin...
Alıntı
 

Yorum ekle

Okunmamış kitabelerin okunuşunu altına yazabilir veya mevcut hataları konu altına bildirebilirsiniz.


Güvenlik kodu
Yenile